Vidovdanska trka je simbol Balkanske solidarnosti
Vidovdanska trka proslavlja svoje 20. izdanje u subotu 25. june, sa više od 5000 trkača u svim kategorijama.
Vidovdanska trka je stalno prisutna na kalendaru već dvije decenije ali treba biti pošten i reći da ovaj događaj nije bio hit od samog početka kada je održan u Brčkom po prvi put 1997. godine.
“To je bukvalno bila jeres; nismo imali nikakvu tradiciju,” rekao je direktor trke Borislav Djurdjević o klimavom početku trčanja – bilo ono rekreativno ili profesionalno – u Bosni i Hercegovini u drugoj polovici ’90-ih.
“Ali godinama smo bili uporni i sada je situacija mnogo bolja. Znamo da je još mnogo toga pred nama i nastavljamo pomagati drugim organizatorima u našoj zemlji da čini isto što i mi.”
Ovaj događaj na 10km koji se održava svake godine, tokom godina postao je jedna od najprestižnijih i najpoznatijih trka na Balkanu – i primjer koji bi trebale slijediti i ostale trke. Ugled ove trke dodatno je uvećan dobijanjem 5 zvjezdica kvaliteta od European Athletics Running For All.
Nakon suočavanja sa početnim nedaćama, Vidovdanska trka je prevladala sve izglede koji su bili protiv nje i prošlog vikenda 25. juna proslavila je svoj 20. rođendan. Više od 5000 trkača u svim kategorijama učestvovalo je u ovom događaju koji spaja trkače širom regiona i dodatno potvrđuje svoj simbol Balkanske solidarnosti.
“Trka ima pozitivan uticaj ne samo na grad Brčko nego i na zemlju u cjelini u smislu popularizacije atletike, rekreacije, zdravog života i sporta sveukupno,” rekao je Đurđević, koji hvali podršku grada u organizaciji ovog događaja.
“Godinama privlačimo veliki broj volontera, a sve gradske službe uključujući i komunalno i policiju su dio organizacije. To znači da su gradske službe i građani u potpunosti iza trke i podržavaju nas u njenoj organizaciji.”
“Trku svake godine prati veliki broj građana i srećni smo što možemo reći da je ona postala sinonim za grad Brčko.”
Trka ima opipljiv uticaj na lokalnu ekonomiju sa učesnicima koji stižu u velikom broju iz susjednih Hrvatske i Srbije ali Vidovdanska trka je željna da to i uzvrati. Region je prije dvije godine bio pogođen teškim poplavama i organizatori su se pobrinuli da se novac od startnina preusmjeri ka naporima saniranja posljedica.
Vidovdanska trka takođe uključuje i trke za djecu.
A prošle godine sredstva su preusmjerena za još jedan humanitarni povod: plaćanje liječenja male Marije Djurdjić kojoj je dijagnostifikovan tumor na mozgu. Nakon operacije u Istanbulu, Djurdjićka se snažno oporavlja i čak je učestvovala u dječjim trkama ovog vikenda.
Događaj uvijek počinje trkom za bebe na 10 m prije prelaska na djećje trke koje Djurdjević i njegov tim rado podržavaju. Sa snažnom privrednom i državnom finansijskom podrškom organizatori su u poziciji da djeci omoguće besplatno učešće na trkama.
Događaj nastoji da promoviše važnost zdravog i aktivnog života kod djece i nedavni uspjesi Amela Tuke na 800m dodatno zaokupljaju maštu mladih u zemlji.
Vidovdanska trka tokom godina sve više dobija na popularnosti.
“Svaki dobar rezultat u atletici ima veliki uticaj na njen razvoj,” rekao je Djurdjević, koji dodaje da će 80% Olimpijskog tima Bosne i Hercegovine koji ide u Rio de Janeiro biti sastavljen od trkača i atletičara..
“Takav je slučaj sa rezultatima Amela Tuke, Lucije Kimani i drugih atletičara koji ostvaruju dobre rezultate. U očima svih ljudi u Bosni i Hercegovini, a posebno u očima djece, oni postaju prave sportske zvijezde.”
Sledeće izdanje Vidovdanske trke biće održano 24. juna 2017.